فرش ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی به عنوان یک عنصر تزئینی و لوکس در خانه ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد و از گذشته تا به امروز با طرح و رنگ متنوع با هر سبک دکوراسیونی منطبق می شود.
انواع فرش ایرانی برای پوشاندن کف خانه یا تزئین روی دیوار با جنس، طرح و رنگ مختلف در سایزها و فرم های گوناگون کاربرد دارد.
طرح فرش ایرانی نام های مختلفی ازجمله شاه عباسی، افشان، اسلیمی، بته جقه، درختی، شکارگاه، خشتی، بخارا، ماهی درهم، گل فرنگ، محرابی دارد.
گلدانی، ایلی، محرمات، هندسی، واگیره ای و اقتباسی نیز طرح های دیگری هستند که قدیمی و اصیل بوده هرکدام به یک منطقه از ایران تعلق دارند.
صنعت فرش نه تنها در تجارت ایران نقش تاثیرگذاری دارد، بلکه به عنوان نماد فرهنگ و هنر این سرزمین می تواند به دنیا معرفی شود.
هرچه تراکم و شانه در تولید فرش بالاتر باشد، تعداد گره های طولی و عرضی در هر متر طول و عرض فرش ماشینی بیشتر می شود و ریز بافت و زیباتر و به فرش دستبافت شباهت دارد.

طرح فرش ایرانی

طرح فرش ایرانی یا همان نقشه فرش تابلویی از مجموعه هنر، فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایران است. ایرانیان همواره زندگی و فرهنگ و اعتقاداتشان را با تار و پود فرش گره زده اند.
شباهت هایی در فرش ایرانی به چشم می خورد که نشانگر یکسان بودن فرهنگ ملی مردم است. تفاوت هایی نیز وجود دارد که بیانگر فرهنگ قومی و منطقه جغرافیایی و آداب و رسوم آنهاست.
انواع طرح و مدل فرش ایرانی شامل نقوش اصلی که در متن یا بوم فرش دیده می شود و ساختار اصلی طرح فرش محسوب می شود.
لچک ترنج یا لچکی و ترنج ‌دار، طره ‌دار پیوسته، طره‌ دار ناپیوسته، طره ‌دار سلسله ‌ای، طرح بندی، سراسری، محرمات و سلسله ‌ای مهمترین و رایج ترین طرح فرش ایرانی به شمار می روند.
کیفیت نخ استفاده شده، نوع دستگاه فرش بافی و همچنین میزان شانه و تراکم فرش بافته شده روی قیمت فرش ایرانی موثر است.

قیمت فرش ایرانی

قیمت فرش ایرانی براساس اینکه ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه باشد و با ارائه ضمانت نامه همراه باشد، متفاوت است.
در بین فرش های ماشینی ایرانی فرش با رنگ های معروف آفتاب، قرمز، آبی و نرم سبز شهرت دارند و شمارش گره می تواند از ۱۰۰ تا بیش از ۸۰۰ در هر اینچ مربع باشد.
در فرش ماشینی از نخ پنبه در تار و پود آن استفاده می شود و قیمت فرش ایرانی با الیاف ابریشم در فرش هایی که از ظرافت خاصی برخودار هستند، گران تر است.
یکی از انتخاب های متداول برای خرید فرش داشتن زمینه به رنگ لاکی و حاشیه سورمه ای و رج شمار بین ۳۰ تا ۴۵ است.
نقشه های به روز و جدید در بازار فرش ماشینی فراوان است و همچنین اندازه های گوناگون که می توانند عامل تفاوت در قیمت فرش ایرانی باشند.

خرید فرش ایرانی

برای خرید فرش ایرانی باید اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید تا انتخاب مناسب و دلخواهتان را انجام دهید.
اگر چه هنر قالیبافی و کارخانه های تولید فرش ماشینی به شهر و نقطه خاصی از كشور محدود نمی ‌شود، اما برخی شهرهای كشور به مراكز فرش ایرانی شهرت دارند.
شما با هر سبک و سلیقه ای می توانید با خرید فرش ایرانی خانه خود را درخشان، زیبا و جذاب بچینید. فرش ایرانی نسبت به سایر فرش ها تنوع رنگ بیشتری دارد.
از ویژگی های فرش ایرانی می توان به کیفیت و مرغوبیت متریال به کار رفته، هنر و ظرافت، رنگ ها زنده و طبیعی و نقش و نگارهای جذاب آن اشاره کرد.
برای خرید فرش ایرانی خوب کافی است آن را ببینید و لمس کنید تا کیفیت نخ و نوع بافت را تشخیص بدهید. بافت فرش دو نو ع ریز باف و درشت باف است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *