,

۵ عامل تاثیر گذار بر قیمت فرش که باید بدانید

قیمت فرش ماشینی مهستان

مقدمه‌

زمانی که برای خرید یک فرش خواه از نوع دستباف یا ماشینی به یک فروشگاه مراجعه می کنید، عوامل زیادی در مسیر تصمیم گیری شما برای خرید یک فرش دلخواه دخالت دارند. یکی از این عوامل قیمت فرش است. موردی که گاهی به عنوان مهمترین موضوع و تاثیرگذارترین عامل نیز شناخته می شود و به راحتی می تواند باعث تغییر تصمیم شما برای خرید یا پشیمانی از خرید فرش شود. در قیمت انواع فرش های ماشینی و دستباف، موارد متعددی تعیین کننده هستند و می توانند باعث افزایش یا کاهش آن شوند. در این مقاله به بررسی 5 عامل تاثیرگذار بر قیمت فرش خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت فرش

قیمت انواع فرش، یکی از موارد بسیار مهمی است که می تواند مشتری را به خریدار تبدیل کرده یا برعکس، وی را از خرید یک فرش پشیمان کند. شاید از خودتان سوال بپرسید که در تعیین این قیمت، چه عواملی می توانند تاثیر افزاینده یا کاهش دهنده را داشته باشند؟ در پاسخ باید بگوییم که موارد زیادی را می توان به عنوان عوامل تعیین کننده هزینه نهایی فرش یا تاثیرگذار بر آن برشمرد. در این بین، 5 عامل از سایر موارد دارای اهمیت بیشتری هستند که در این مقاله به صورت مفصل در رابطه با تاثیرات هر یک از آنها بر قیمت فرش صحبت خواهیم کرد.

نخ فرش و تاثیر آن در قیمت فرش

نخ مورد استفاده در بافت فرش، علاوه بر تاثیر آن در دوام و لطافت فرش، در تعیین قیمت آن نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. در بافت فرش، 2 دسته الیاف طبیعی و غیر طبیعی استفاده می شوند. الیاف طبیعی مانند ابریشم و پشم که بیشتر در بافت فرش های دستباف استفاده می شود. به دلیل تولید کمتر، از هزینه بیشتری برخوردارند و استفاده از آنها در بافت فرش، قیمت آن را افزایش خواهد داد. نوع دیگری از الیاف مورد استفاده در بافت انواع فرش دستباف و ماشینی، الیاف مصنوعی یا غیر طبیعی هستند. این الیاف، عموما بر پایه انواع پلیمرها ساخته می شوند. الیاف مصنوعی مانند پلی استر، پلی پروپیلن، اکریلیک و نایلون، به دلیل ظرافت و درخشندگی زیادی که دارند، در بافت انواع فرش های ماشینی مورد استفاده قرار می گیرند. در بین این الیاف، نخ های اکریلیک معمولا از قیمت بالاتری در مقایسه با سایر نخ های مصنوعی برخورداند.

تاثیر تراکم بر قیمت فرش

تراکم فرش

فرش های  ماشینی و دستباف، دارای 2 نوع تراکم طولی و عرضی هستند. تراکم عرضی یا شانه فرش، به معنای تعداد گره های فرش در هر 1 متر عرض آن است. این مقدار برای هر فرش با توجه به نوع نخ به کار رفته یا دستباف و ماشینی بودن آن می تواند متغیر باشد. در بازار، فرش های ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، 1000 و 1200 شانه معمولا در مقایسه با فرش های با تراکم های عرضی دیگر، بیشتر مورد توجه خریداران قرار می گیرند. قیمت فرش بر اساس تراکم، می تواند در مواردی، کاملا متفاوت از تصور شما باشد. بسیاری از مشتریان تصور می کنند که با بالا رفتن میزان تراکم فرش، قیمت آنها نیز افزایش خواهد یافت. این تصور اشتباه نیست اما در شرایط مختلف صدق نمی کند. به طور مثال، در زمانی که مقایسه ما بین قیمت دو فرش با تراکم 500 و 1000 و از یک نوع (ماشینی یا دستباف) باشد، فرشی که دارای تراکم بیشتر است، معمولا گران تر فروخته می شود. 

در مقابل، در زمانی که تراکم و نوع دو فرش متفاوت است. به طور مثال فرش اول دارای تراکم 500 و از نوع دستباف و فرش دوم دارای تراکم 1000 و از نوع ماشینی باشد، دیگر مقایسه بر مبنای تراکم انجام نمی شود و در هر حالت، فرش دستباف گران تر فروخته می شود. مگر اینکه فرش ماشینی مذکور، دارای طرح و نقشه بسیار خاصی باشد.

پیشنهاد مطالعه:
فرش ۷۰۰ یا ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ شانه کدامیک بهتر است؟

نوع بافت فرش 

تمامی انواع فرش های موجود در بازار، به یکی از دو روش ماشینی یا دستباف تولید می شوند. در هر یک از این دو مسیر، از الیاف و روش های بافت متفاوتی استفاده می شود که در نتیجه نهایی و همچنین قیمت فرش تاثیر زیادی دارد. فرش های دستباف، معمولا و حتی در ساده ترین طرح ها نیز، از فرش های ماشینی گران تر هستند. در مقابل، فرش های ماشینی مگر در مواردی که طرح بسیار خاص باشد یا اینکه فرش به صورت تابلوی نفیس بافته شده باشد، قیمت فرش می تواند از نمونه های دستباف بالاتر رود. 

ابعاد فرش

فرش ها بر اساس نوع کاربردی که دارند، می توانند در ابعادی 12 متری، 9 متری، 6 متری، 4 متری و 1.5 متری طراحی شوند. همچنین کناره فرش ها نیز در ابعاد 4، 3 و 2 متری بافته می شوند. اگر نوع فرش در تمامی این ابعاد یکسان باشد (همگی از نوع دستباف یا ماشینی)، با افزایش ابعاد فرش، قیمت آن نیز بالا می رود. البته در این مورد نیز همانند تفاوت بین قیمت دو فرش با شانه های متفاوت و بافت مختلف، اگر دو فرش دارای ابعاد مختلف و یکی از نوع دستباف و دیگری از نوع ماشینی باشد، در بیشتر موارد قیمت فرش دستباف فارغ از ابعاد آن، از فرش ماشینی بیشتر خواهد شد.

فرش ارزان

 پیشنهاد مطالعه:

نگهداری فرش ماشینی، ۷ راهکار مهم برای نگهداری فرش ماشینی

نو یا دست دوم بودن فرش

در بیشتر موارد، در مورد هر وسیله ای که شما قصد خرید آن را داشته باشید، بین قیمت نمونه نو و دست دوم، تفاوت های زیادی به ویژه از لحاظ قیمت وجود دارد. این تفاوت ها گاهی به حدی است که قیمت نمونه دست دوم را تا میزان بالایی از نمونه نو ارزان تر خواهد کرد. در رابطه با فرش های دست دوم، اختلاف قیمت میان فرش نو و دست دوم، به پایداری رنگ فرش، نبود پارگی یا آسیب های شدید به بافت فرش، سالم بودن ریشه ها، سالم بودن بخش کنار فرش (زیگزاگ) و مواردی از این قبیل بستگی دارد. با در نظر گرفتن هر یک از این موارد، در نهایت قیمت فرش دست دوم از نمونه نو برای شما کمتر تمام خواهد شد.

در این بین، صرفا یک استثنا وجود دارد. در فرش های دستبافی که مدت زیادی از بافت آنها گذشته است، صرفا دست دم بودن فرش در قیمت گذاری آن ملاک نیست و قیمت فرش مورد نظر بر اساس مجموعه ای از معیارهای مختلف تعیین خواهد شد و می تواند بسیار گران تر از یک فرش نو نیز باشد.

پیشنهاد مطالعه:

۱۰ نکته مهم که قبل از خرید فرش باید بدانید!

سخن پایانی در مورد قیمت فرش

همانطور که در این مقاله خواندیم، موارد متعددی بر روی قیمت فرش تاثیرگذار هستند که از بین این موارد، نوع نخ به کار رفته در تولید فرش، نوع بافت فرش، تراکم فرش، ابعاد فرش و همچنین نو یا دست دوم بودن آن، از مواردی هستند که بر روی قیمت فروش انواع فرش دستباف و ماشینی تاثیر زیادی دارند. البته موارد دیگری مانند برند فرش، نوع نقشه، رنگ بندی خاص، طرح هندسی خاص فرش (مانند فرش هایی که به شکل دایره و … بافته می شوند.) و مواردی از این قبیل نیز می توانند قیمت فرش را تعیین کنند. 

در کارخانه تولیدی فرش مهستان، انواع فرش های ماشینی در طرح ها و رنگ های بسیار متنوع، با طیف وسیعی از قیمت های مختلف تولید می شود. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه فرش مهستان، از هر یک از این مدل ها دیدن فرمایید و در صورت تمایل به خرید هر یک از این محصولات یا دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه، با یکی از شماره تلفن های درج شده در صفحه تماس با ما، ارتباط برقرار کرده و از کارشناسان فرش مهستان، راهنمایی های مورد نیاز خود را دریافت نمایید. افتخار ما در چند دهه فعالیت در زمینه تولید انواع فرش های باکیفیت ایرانی، رضایت مشتریانی است که از برند مهستان خرید کرده اند و درباره ما و جوایز و افتخارات فرش مهستان، نظرات مثبت خود را به اطرافیان انعکاس داده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *